Home

 The Quest

 Reunion Info

 The People

 Photos

 Credits

 Links

 

 

Our Teachers and Administrators

Their pictures then (1965) and now (2005)

 

 After the list of GHS teachers (62-65) is a list of some of the other teachers (53-62) of ours.

 

Name

1962-1963

1963-1964

1964-1965

Don Agnew

Science

Biology

 

Alta Altom

Math

Mathematics

Algebra II, Trig, Adv Elem Analysis

Marshall Altom

 

Mathematics

Geometry

Adele Anderson

Science

Biology

Biology

Mary Armstrong

Social Studies

History

American History

Guy Arney

 

 

Shop

David Babbitt

 

 

Physics

Janet Barto

Foreign Languages

French

French I, II

Oma Bechtol

Secretary

Secretary

Secretary

Jesse Beeson

English

 

 

Maureen Bennett

 

German, History

 

Ann Bird

 

Spanish

 

Cash Birdwell

 

Texas Hist, Football Trainer

 

Sara Blackburn

 

Journalism

Typing I, Journalism

Paul Bourek

Music

Band

Band

Weldon Bowden

Science

Biology

Biology, Adv Biology

Merle Boyd

 

 

Commercial Law, Football

L. B. Brackeen

Math

Mathematics

Commercial Math

Joe Brown

Coach

 

Commercial Math, Basketball

Judy Bryant

Home Economics

Home Economics

 

Betty Bullock

 

English

English III

John Butler

Coach

 

Assistant Principal

Joseph Cain

 

 

Texas History, Economics

Fran Caldwell

Home Economics

Home Economics

Home Economics

Rachel Calkins

P.E., Dashing Debs

P.E., Dashing Debs

Counselor

Nan (Carpenter) Dean

English

English

English IV

Ray Carson

Vocational Ag

Agriculture

Vocational Ag

Marinel Cerwinske

 

 

Commercial Math, Geometry

Judy Christopher

 

English

Spanish I, II

Denzil Clifton

Social Studies

 

 

W. G. Coleman

 

Mathematics

 

Janie Crocker

 

 

Chemistry

C. E. Cummins

Coach

 

 

Ernest Cunningham

 

Study Hall, Football

Study Hall, Football

Chuck Curtis

 

Head Coach

Study Hall, Football

Madge Daniel

English

German, English

English II

Barbara (Davis) Ponder

 

Typing

Typing II, Shorthand

Marie Davis

English

English

 

Diane Dickson

 

 

Librarian

Owen Dillard

 

Biology

 

Gordon Dodson

Math

 

 

R. E. Dodson

 

Biology

Biology, Football

Norma Dorsey

Social Studies

Civics, History

American History, Civics

Helan Drake

English

English

English II

Elizabeth Driver

English

English, Art

English, Art I

Harold Elledge

 

Mathematics

Algebra II

Bill Finley

 

Assistant Principal

Assistant Principal

Frances Gamble

Math

Mathematics

Plane Geometry

Lois Grant

Business Admin

Bookkeeping

Bookkeeping

Florene (Gray) Whitt

Art

Art

Art

Katherine Green

English

 

 

John Hadskey

Social Studies

 

 

Johnnie Hamilton

 

English

English IV

Horace Harris

Social Studies

 

 

Glo Harrison

P.E.

P.E.

 

W. B. Head

Distributive Ed

Distributive Ed

Distributive Ed

Jim Henderson

Music

Choir

Choir

Ella Hickman

English

English

English IV

Lester Hickman

Science

Chemistry

Adv Chemistry, Chemistry

Dalton Hicks

Social Studies

Study Hall

 

Ruth Anne (McKool) Hicks

Nursing

Nurse, Home Nursing

 

Elaine Hightower

 

 

Typing I

Judy Hollingsworth

 

 

Literature I, Latin I

David Horner

 

 

Algebra II, Trigonometry

Gene Hudson

Assistant Principal

Principal

Principal

Louise Hunt

Business Admin

Typing

Typing II

Vivian Ingram

 

 

Speech I, II

Durene (Inman) White

 

 

Latin I, II

Ressie Isett

Health Coordinator

Home Nursing

Nurse

Gerald Jackson

Industrial Arts

Industrial Arts

 

Louise Jackson

Secretary

Secretary

Secretary

Sammy Jackson

P.E.

P.E.

 

Julie Jett

 

French, English

 

Homer Johnson

Athletic Director

Athletic Director

Athletic Director

Morris Johnson

Foreign Languages

English

English II

Janice Kahl

 

 

English II

Gay (Twyman) Kennedy

 

 

Nurse

Margaret Korioth

Library

Assistant Librarian

Librarian

Donna Lewis

Home Economics

Home Economics

Home Economics

Ruth Lindblom

English

German, English

English I, II

Dorothy Linthicum

Foreign Languages

 

 

Rives McBee

 

 

P.E.

Jo Anne McCarty

 

English, German

Theme Writing

Bob/Bobby McClintock

Social Studies

History, Football Trainer

 

Miriam McCreary

 

Mathematics

 

Barbara McDaniel

English

German

 

Mary (McEachern) Wells

 

 

Grammar II, Spanish I

Dorothy (Tas) McGraw

 

 

Dashing Debs, P.E.

Lonzo Meuir

Science

 

 

Morgan Moses

Principal

 

 

Billie Nickels

Science

Biology

Biology

Patricia (O’Hara) Dajda

 

 

English III

Kathryn Ormesher

   

German I, II; Typing

Bud Owen

Coach

Study Hall

 

Wanda Owens

 

 

P.E., Gold Jackets

Perman Page

Math

Mathematics

 

Joy Parish

Math

 

 

Joy Parker

Math

Mathematics

Algebra I

S. T. Peaden

 

 

Indus Coop Training

Linda Pease

English

 

 

Ralph Pease

English

English, Speech

English IV

Ruth Peters

Science

Chemistry

 

Gloria Pickle

 

 

English III

Percy Ponder

Science

Physical Science

Physical Science

Jesse Proffer

Visiting Teacher

 

 

Jo Protz

 

English, Mathematics

 

Larry Reed

 

 

Attendance Director, 10th Grade

Charles Robertson

Indus Coop Training

Indus Coop Training

 

Louise Routh

Counselor

Counselor

Counselor

Lavona Rowett

Debate, English

 

 

Ann Rushing

Home Economics

Home Economics

Home Economics

Don Schmidt

 

History

World History, Drivers Training, Football

Robert Sego

Business Admin

Typing

Typing I

Robert Sewell

 

Assistant Principal

 

Peggy Shelton

Foreign Languages

Latin

 

Wilma Shelton

Home Economics

 

 

Barbara (Shivers) Brown

 

 

English III

Jill Shugart

 

History

American History, Civics

Carrie Simpson

 

 

Typing

Catherine Smith

Business Admin

Bookkeeping, Typing

Bookkeeping, Typing I

Polly Smith

Counselor

Counselor

 

Gayle (Snoddy) Eads

Math

 

 

Katherine Stephens

Foreign Languages

Spanish

Spanish II, III

Bill Stewart

Industrial Arts

Golf

Mechanical Drawing, Golf

Jimmy Strain

 

History, Civics

American History, Civics

O. D. Stringer

Industrial Arts

Shop

Shop

Carolynn Thomas

 

Latin

 

Jim Toler

 

English

Attendance Director, 11th & 12th Grades

Vernon Tooke

 

 

Shop

Jerry Toon

 

 

Mechanical Drawing

Jean Trotman

Business Admin

Shorthand

Shorthand

Margarite Turner

Secretary

Secretary

Secretary

H. E. Turrentine

Vocational Ag

Agriculture

 

Van Venable

 

P.E.

Drivers Training

John Wagner

 

 

Biology

Elizabeth Watson

Foreign Languages

Spanish

 

Alton Williams

Social Studies

History, Tennis

American History, Tennis

O’Day Williams

 

Tennis, Biology

 

Troy Williams

Math

Mathematics

Algebra I, General Math

Larry Willingham

Math

 

 

Martha Willis

Business Admin

Typing

Typing I

Charles Windham

 

Shop

 

Neleen Womack

Library

Librarian

 

Grace Wright

 

History

American History

J. R. Wright

Science

Physics, Chemistry

Civics, Commercial Law

Bobby Wynn

Assistant Principal

 

 

Jerry Young

Driver Training

 

 

Bill Yung

 

 

Study Hall, Football

 

  Other Teachers Of Ours (From Grade School On, 1953-1962)

 
Carmie Allen Freeman 4th Grade    
       
Irene Arrington Daugherty 4th Grade    
       
Pat Aston History (1961-1962)    
       
Melvin Barto Sam Houston Band    
       
Carl Bolin Band (author of the GHS Alma Mater!)    
       
Dorothy Bourek Freeman 4th Grade    
       
Doris Bozman Daugherty 3rd Grade    
       
Jim Burns History (1961-62)    
       
Mary Burns Science (1961-62)    
       
Norma Echols Central 2nd Grade    
       
Cecil Floyd Sam Houston Coach and Science    
       
Margaret Hardgrave Sam Houston Science    
       
Ina Himmelreich Bussey Art    
       
Aggie Johnson English (1961-62)    
       
Lorene Jones Williams 2nd Grade    
       
Pauline Lee Freeman 3rd Grade    
       
Leola Lyles Freeman 2nd Grade    
       
Bill Lewis Bussey Coach and History    
       
Patsy Luna Freeman 1st Grade    
       
Fay McCreary Williams and Memorial Coach    
       
Evelyn McDowell Sam Houston Home Ec    
       
Connie Newman Memorial Nurse    
       
Annette (Owens) Kirk Freeman 1st Grade    
       
Mrs. Peters Rose Hill 4th Grade    
       
Pauline Petway Bussey English    
       
Sidney Peveto History (1961-62)    
       
Velma Ratliff Caldwell 4th Grade    
       
Frank Reid Memorial Coach    
       
Barbara Rickman Bussey Art    
       
Mrs Rogers Caldwell 3rd Grade    
       
Katherine Shepperd Daugherty 3rd Grade    
       
Ben Strickland Science (1961-62)    
       
Alice Strout Home Economics (1961-62)    
       
Mel Thomas Sam Houston Coach    
       
Paul Tiemann Sam Houston History    
       
Linda Toler Freeman 2nd Grade    
       
Evelyn Walker Central 2nd Grade    
       
Paulette Wright Memorial Math    
       
Connie Young Sam Houston P.E.    

   List as of 6-30-17